EET ZDARMA O PROJEKTU AKTUÁLNĚ PODPORA REGISTRACE VSTUP

O PROJEKTU

Elektronická evidence tržeb zdarma alias ZDARMA-EET.CZ je projekt, který je poskytován bez poplatku. Záměrem je poskytnout ucelené řešení pro vystavování paragonů včetně hlášení EET bez nutnosti koupě hardware a bez instalace speciálního software. Zároveň je kladen důraz na jednoduché ovládání na PC i mobilních zařízeních bez požadavku na konkrétní operační systém. Jinými slovy, mělo by vám běžet na každém zařízení, na kterém si otevřete internetovou stránku. Rovněž jsme se snažili, aby prvotní nastavení zvládl rychle i laik.

Odpovědi na dotazy, které by vás mohly zajímat:

Provoz, obecné

Kdo celý projekt financuje, nehrozí krach nebo nespolehlivost z důvodu nedostatku financí?
Byli jsme nuceni naprogramovat EET řešení jak pro své interní potřeby, tak našich partnerů/zákazníků. Jelikož máme určitý nevyužitý výkon komerčních serverů, aktuálně jsme ho využili pro tento projekt. Vývoj systému byl tedy zaplacen, stejně tak jsme nuceni ho nadále udržovat pro běh vlastních i klientských aplikací.

Nevěřím, že jste schopni/ochotni financovat provoz systému s uživateli bez jakéhokoliv omezení
Toto ani netvrdíme. Otázkou je samozřejmě budoucí množství uživatelů a intenzita používání. Základní objem výkonu poskytujeme na vlastní náklady v rámci nevyužitých kapacit. Je to jednak nevyužitý výkon serverů (CPU, konektivita), ale zejména databázové uložiště, kam jsou ukládány doklady (tzv. archív). Zde jsou nároky do budoucna největší, neboť čím větší počet dokladů má uživatel archivován, tím více zabírá místa v databázi a tím více vytěžuje systémové prostředky (např. hledání v textech dokladů, hromadné exporty dokladů do účetního programu apod.). V tuto chvíli tedy uživatele zatím nijak neomezujeme. V momentě kdy se bude blížit vyčerpání námi poskytnutých systémových prostředků, nabídneme uživatelům kteří budou mít v archívu více než 100 dokladů buď navýšení počtu dokladů za rozumný poplatek, nebo si budou moci přebytečné doklady odmazat (což mohou ostatně již nyní). Toto říkáme na rovinu a hned na začátku, pro jistotu zmiňujeme i na úvodní straně. Věříme, že tento provozní model bude trvale udržitelný.

Znamená to tedy, že v budoucnu bude limitované množství vystavených dokladů?
Nikoliv, počet vystavených dokladů zůstane neomezený. Půjde pouze o kapacitu archívu uložených dokladů. Pokud si doklady smažete, počet vystavených dokladů zůstává neomezený.

Jsem spokojený, mohu projekt nějak podpořit?
Děkujeme za zájem. V tuto chvíli je financování zajistěné, viz výše. Budeme nicméně rádi, pokud odkaz na nás budete šířit mezi známé nebo na sociálních sítích, nebo přidáte odkaz na své internetové stránky (zdrojový kód např. <a href="https://zdarma-eet.cz" target="_blank" title="EET zdarma">EET zdarma</a>).

Potřebuji poradit/pomoci, kam se mohu obrátit?
Odpověď na tento dotaz najdete v samostatné sekci PODPORA.

Obchodní podmínky
Jsou k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Jak je systém zabezpečen?
Veškerá komunikace mezi vaším zařízením a našimi servery je zabezpečena šifrováním, standardním SSL certifikátem. Nehrozí tedy odposlechnutí komunikace např. na veřejných (wifi) sítích. Šifrovanou komunikaci poznáte v prohlížeči tak, že před adresou je zpravidla zámeček a protokol HTTPS. Dále veškerá komunikace mezi našimi servery a "EET servery" finančního úřadu je rovněž zabezpečena, což je dáno již samotnou implementací EET. Nehrozí tedy odposlechnutí komunikace nikde po cestě.

Já ale nevidím adresu začínající HTTPS, ale HTTP?
Normální cestou byste se k tomu neměli dostat, snažíme se přesměrovávat na HTTPS. Některé části nicméně ze speciálních důvodů potřebují komunikovat s ostatními zařízeními v síti na protokolu HTTP, přičemž je pak komunikace chráněna jiným způsobem. Nedoporučujeme však ve vlastním zájmu za normálních okolností adresy přepisovat na protokol HTTP.

A co samotný certifikát P12, ten je přeci uložený někde na serveru v internetu?
Konkrétní způsob zabezpečení ani místo uložení certifikátu nechceme z bezpečnostních důvodů sdělovat. Snažili jsme se maximalizovat zabezpečení a zašifrování certifikátu. Stoprocentní zabezpečení bohužel asi nikdy existovat nebude. Stejně tak vám může někdo zneužít certifikát z neaktualizovaného, nebo dokonce ukradeného mobilního telefonu s nějakým nainstalovaným EET programem. V našem případě EET certifikát není uložený na potenciálně nezabezpečeném zařízení klienta a z naší aplikace nelze nijak certifikát získat. To je samo o sobě základním předpokladem pro ochranu certifikátu. Jako vždy ovšem platí, že nejslabším článkem zabezpečení je zpravidla uživatel a jeho chování. Důrazně proto doporučujeme dodržovat základní pravidla bezpečnosti uvedená v následujícím bodu. V nejhorším případě existuje vždycky možnost certifikát u FÚ zneplatnit a vystavit si nový.

Jaká jsou tedy ona zmiňovaná základní pravidla bezpečnosti?

  • Heslo si volte složité, aby ho nebylo možné uhádnout. Žádná slovníková hesla, žádná jména dětí, milenek, ani domácích mazlíčků!
  • Připojujte se ze zařízení, které máte pod kontrolou a které je čisté od virů/malware. Pro útočníka není nic jednoduššího, než získání hesla ze zavirovaného zařízení.Zpravidla stačí pravidelně aktualizovat systém, neinstalovat podezřelé programy a případně nějaký ten antivirus.
  • Pokud už heslo někomu sdělím, např. účetní, a účetní již pro mě nepracuje, změním si ve svém vlastním zájmu heslo! Stejně tak pokud bylo heslo kdykoliv a komukoliv sděleno a nevím kde skončilo, vždy si ho raději změním, než riskovat.

Pomoc, někdo získal moje heslo, co mám dělat?
Doporučujeme si okamžitě změnit heslo pro přístup k účtu ZDE. Bez přístupu do vaší e-mailové schránky heslo nikdo nemůže změnit a máte možnost si ho kdykoliv změnit. Nehrozí tedy, že by vám někdo zamezil přístup. Na portálu www.etrzby.cz (provozuje finanční správa) poté doporučujeme zkontrolovat soupis tržeb, zda vás někdo cíleně nepoškodil nahlášením falešných tržeb. Pokud by k tomu došlo, můžete tržby anulovat vystavením storno dokladů se zápornou částkou. Možná by nebylo od věci konzultovat se vým finančním úřadem a sdělit jim důvod většího počtu storno dokladů.

Nemám už přístup k e-mailové schránce pod kterou je veden účet, co mám dělat?
V takovém případě si založte pod novým e-mailem nový účet a zde si znovu nastavte. Původní účet bude v případě nepoužívání po čase automaticky zrušen. Chcete-li mít jistotu, můžete uložený certifikát na www.etrzby.cz zneplatnit a vygenerovat si nový. Do budoucna uvažujeme o přidání dalších možností resetu hesla a postupování práv, v tuto chvíli to však není na pořadu dne.